Milli Eğitim Bakanlığı’nın Atatürk Karşıtı Faaliyetleri-3

Denizli Eğitim-İş Sendikası, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim okulu öğretmenlerine dağıtılan bazı kılavuz kitaplarda Atatürk fotoğrafı, Gençliğe Hitabe ve İstiklal Marşı’nın olmamasına tepki gösterdi.

Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, Talim Terbiye Kurulu’nun kitaplara nasıl onay verdiğini, kasıtlı olarak yapıldığını düşündükleri söz konusu hatanın nedeninin açıklamasını istediklerini söyledi. Aydoğan, yaptıkları incelemede öğretmenlere dağıtılan ilköğretim 6’ncı sınıf Türkçe, ilköğretim 4’üncü sınıf Fen ve Teknoloji, Matematik ve Türkçe öğretmen kılavuz kitaplarında Atatürk fotoğrafı, Gençliğe Hitabe ile İstiklal Marşı’nın yer almadığını açıkladı.

Başka kitaplarda Atatürk’ün fotoğrafı ile Gençliğe Hitabe’nin ve İstiklal Marşı’nın bulunduğu belirten Aydoğan, Talim Terbiye Kurulu’nun bu kitaplara nasıl izin verdiğini merak ettiklerini söyledi. Aydoğan şöyle konuştu: “Bakanlık söz konusu kitapları toplatmalıdır. Biz bu ülkenin değerleriyle oynanmasını istemiyoruz. Milli Eğitim’in başka derdi yok mu da ulusal değerlerimizle mücadele ediliyor? Bununla ilgili hukuki girişimlerimizi başlatacağız.”

Milli Eğitim yetkilileri iddiayla ilgili inceleme yapılacağını belirtti.

Hürriyeteğitim.com / 20.09.2011

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s