Milli Eğitim Bakanlığı ve Atatürk-5

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Batı Trakya’da ilköğretim okullarında eğitim gören Türk öğrenciler için Türkiye’de okutulan tüm ilköğretim ders kitaplarını uyarlama çalışması yapıyor. Söz konusu çalışmalarda sona gelinirken Türkiye’de okutulan kitapların uyarlanması sırasında kitapların içeriğinin boşaltıldığı ortaya çıktı.

Eğitim-İş Ankara Şubesi’nin uyarlama çalışmalarını yürüten alan uzmanları ve birim yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde TTK’nin adeta kendi kitaplarını sansürlediği belirlendi. Uyarlama çalışmalarında kitaplardaki Türkiye coğrafyası ile ilgili şehir adları, belirgin fotoğrafların çıkarıldığı, fıkralar dahil Türk kültürüyle ilgili unsurlara yer verilmediği, Atatürk ile ilgili görseller ve metinlerin çıkarıldığı tespit edildi.

Uyarlama çalışmasının herhangi bir yazılı kritere göre yapılmadığı, TTK’nin sözlü talimatı üzerine çalışmanın yürütüldüğü belirlenirken ders kitaplarının uyarlama çalışmasında ders kitaplarının yazarlarının bu işlemden haberdar olmadığı kaydedildi.

Batı Trakya’da okutulacak ders kitaplarından Türkiye’yi çağrıştıran her unsurun çıkarılması TTK içinde alan uzmanları arasında da rahatsızlık yarattı.

Türkiye’deki ilköğretim okullarında okutulan ders kitaplarının içeriğinin boşaltılmasından kitapların yazarlarının da haberinin olmaması ve uyarlamanın herhangi bir yazılı kritere göre yapılmaması dikkat çekerken Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, kitapların içeriğinin boşaltıldığını doğruladı.

Cumhuriyet / 29.6.2010

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s